نوشتن مقاله | انجام پایان نامه | انجام مقاله

انجام پایان نامه

انجام مقاله

انجام پروپوزال | انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری


بخش اول ( مقاله و بخشهای مختلف آن)

یک مقاله اصیل علمی شامل قسمت‌ها و بخش‌های زیر می‌باشد:

 1. عنوان (Tittle)
 2. چکیده (Abstract)
 3. کلمات کلیدی (Keywords)
 4. مقدمه (Introduction)
 5. مواد و روش‌ها (Materials and methods)
 6. نتایج (Results)
 7. بحث (Discussion)
 8. نتیجه‌گیری (Conclusion)
 9. تقدیر و تشکر (Achnowledgment)
 10. مراجع (References)
 11. ضمیمه (Appendix)
 12. موارد تکمیلی (Supplementary materials)

لازم به ذکر است که ممکن است بخش‌های 6 و 7 با هم ادغام شده با عنوان Results and Discussion نوشته شوند. توجه شود که بعضی از بخش‌های گفته شده مثل قسمت‌های 9، 11 و 12 لزوما در همه مقالات وجود ندارند و وجود آنها به نوع مقاله و ژورنال مورد نظر بستگی دارد.
در ادامه به توضیح هر یک از این قسمت‌ها می‌پردازیم:

1- عنوان

عنوان مقاله نخستین چیزی است که دیگران را به خواندن مقاله شما جلب می‌کند. عنوان مقاله باید گویای علمی باشد و به درستی بتواند کاری را که انجام شده، عرضه کند. عنوان هم باید گویای متن باشد و هم دارای جذابیت باشد. از نوشتن عنوان‌های طولانی باید خودداری نمود. همچنین از کلمات اختصاری شناخته نشده در عنوان مقاله نباید استفاده کرد. عنوان مقاله می‌تواند در قالب یک جمله یا عبارت پرسشی نوشته شود که در این حالت توجه دیگران به موضوع بیشتر جلب خواهد شد.

2- چکیده

در این قسمت باید چکیده فعالیت پژوهشی ضمن بیان اهمیت موضوع و نتایج به دست آمده، به طور شفاف و دقیق در قالب تعداد محدودی از کلمات (وابسته به نوع مجله مثلا می‌تواند حداکثر تا 200 کلمه باشد) توضیح داده شود. چکیده بایستی به گونه‌ای نوشته شود که دیگران را به خواندن مقاله شما ترغیب کند. اگر کلمات اختصاری در چکیده بکار رود، باید عبارت کامل آن در داخل پرانتز و پس از عبارت اختصاری نوشته شده و یا کلمه اختصاری در داخل پرانتز و پس از عبارت کامل آن نوشته شود. معمولا زمان افعال چکیده یک مقاله زمان حال است اما می‌توان از افعال زمان گذشته نیز استفاده نمود.
به طور کلی دو نوع چکیده وجود دارند:
1-توصیفی(Descriptive): چکیده های توصیفی در زمینه های علوم انسانی و علوم اجتماعی یا روانشناسی مورد استفاده قرار می­گیرند. این نوع از چکیده ها حدود ۵۰ تا ۱۰۰ کلمه هستند. ساختار یک چکیده ی توصیفی عموما به شکل زیر است: 1- تاریخچه 2-هدف 3-مطلب خاص مورد توجه / مورد علاقه ی مقاله 4-مروری بر محتویات (این بخش الزامی نیست)

2-چکیده ی راهنمای تمام نما(Informative): چکیده های راهنما عموما در مقالات مهندسی، علوم یا روانشناسی مورد استفاده قرار می گیرند. این چکیده های حدودا ۲۰۰ کلمه را شامل می­شوند. اکثر این چکیده ها از بخش های زیر تشکیل می شوند: 1-تاریخچه 2-هدف مقاله 3-روش مورد استفاده 4-یافته ها/نتایج 5-نتیجه گیری
نوع چکیده ی مورد استفاده به رشته ی موردنظر بستگی دارد.
نکاتی در جهت نگارش چکیده
ابتدا مقاله را چندبار مطالعه نموده و نکات اصلی آن را دریابید. سپس هر بخش را در نظر گرفته و آن را به یک ۱ تا ۲ جمله خلاصه کنید. سپس جملات جمع آوری شده را دوباره بخوانید تا مطمئن شوید که مباحث اصلی موجود در مقاله را پوشش می دهد.
اطمینان حاصل نمایید که در رابطه با هر یک از نکات کلیدی ساختار چکیده مطلبی آورده اید. چکیده ی نگارش شده را بررسی نمایید و در صورت وجود کلمات غیرضروری آنها را حذف نموده و آن را دوباره به شکلی روان نگارش نمایید.
چه چیز یک چکیده را خوب و تاثیرگذار می کند؟
جهت نگارش چکیده از یک متن قابل مفهوم و خلاصه استفاده می شود و می توان از خود آن چکیده اطلاعاتی دریافت نمود. تمام مولفه های آکادمیک لازم را از متن کامل انعکاس دهد که باید شامل هدف، تمرکز، روش ها، نتایج و استدلال ها باشد. هیچ گونه اطلاعاتی خارج از مقاله در خود نداشته باشد. به زبان روان و سلیس نوشته شده و برای گستره ی وسیعی از خوانندگان از جمله خوانندگان با رشته های علمی تخصصی قابل فهم باشد. به زبان مجهول نوشته می شود تا به جای تمرکز بر اشخاص، بیشتر با تمرکز بر موارد مهم، یافته ها را گزارش دهد.
عموما هیچ مرجعی را شامل نمی شود.

3- کلمات کلیدی

کلمات کلیدی در مقاله بسیار مهم می‌باشند. کلمات کلیدی بیان کننده موضوع مقاله هستند که جهت شناساندن و معرفی مقاله به جامعه علمی کاربرد دارند. به این ترتیب دیگر نویسندگان و پژوهشگران با جستجوی عبارات پژوهشی مورد نظر خود در کلمات کلیدی، می‌توانند به مقاله شما دست یابند.

4- مقدمه

اگر خوانندگان با مطالعه مقدمه مقاله، به نوشته شما علاقمند نشوند، مقاله از دست رفته است! در قسمت مقدمه، می‌بایست تاریخچه و اهمیت موضوع، مشکلات و نقاط ضعف روش‌های پیشین و رویکرد شما برای حل این مشکلات نوشته شود. در آغاز مقدمه بهتر است به صورت کلی صحبت کرده و به تدریج به توضیح توضیحات جزییات و موضوع اصلی پژوهش پرداخته شود. در این بخش، پژوهش‌ها و نتایج بدست آمده در گذشته مرور شده، کمبود و یا نقص آن‌ها تشریح شده و سپس راهکار مورد استفاده توسط نویسندگان که دلیل نوشتن مقاله می‌باشد، توضیح داده خواهد شد. در آخرین پاراگراف بخش مقدمه، مرسوم است ساختار کلی مقاله و اینکه در بخش‌های بعدی آن چه عنواینی مطرح خواهد شد، بیان گردد. زمان افعال استفاده شده در این بخش تلفیقی از گذشته و حال می‌باشد. بخش‌های مختلف مقدمه شامل:
پاراگراف اول: بیان کلی حوزه و حیطه علمی مساله.
پاراگراف دوم و سوم: انتقال آرام از کلیات به جزییات و بیان مشخص (دقیق) با مرور پژوهش‌های پیشین و ذکر اهمیت و ضرورت پژوهش.
پاراگراف چهارم: مهم‌ترین پاراگراف و قلب مقدمه که شامل خلاصه نکات مهم از فعالیت انجام شده توسط شما در مقاله می‌باشد. معمولا این پاراگراف با عبارت “In this paper, …” آغاز می‌شود.
پاراگراف پنجم: ارتباط، تفاوت‌ها و برتری‌های فعالیت شما با دیگر کارهای مشابه انجام شده.
پاراگراف ششم: بیان بخش بندی ادامه مقاله با ذکر کلیات هر بخش. به عنوان مثال: The reminder of this paper is organized as follows: In Section 2 … is explained. … Finally, Section 5 Concludes the paper.

5- مواد و روش‌ها

ممکن است مقاله در مورد یک موضوع عملی، تئوری یا شبیه سازی باشد. اگر موضوع مقاله عملی باشد در این قسمت کلیه مواد و دستگاه‌های استفاده شده، پروتکل انجام آزمایش و چگونگی فراهم آوردن مقدمات آزمایش به طور کامل و دقیق عنوان می‌شود. اگر مقاله تئوری یا شبیه سازی باشد بایستی روابط ریاضی، فرضیه‌ها، اثبات قضیه‌های ذکر شده، نرم افزارهای استفاده شده و مقادیر عددی پارامترها به طور کامل در جدول نوشته شود، به طوریکه خواننده با دنبال کردن مقاله بتواند به همان نتایج دست یابد.

اصول:

 • تنها درصورتی­که مطالعه آنقدر پیچیده است که به این شکل می­توان کمی فضا ذخیره نمود، اصول را به صورت جداگانه توصیف نمایید.
 • مواد شیمیایی تخصصی، موارد مورد استفاده در زمینه­ ی زیست­ شناسی، و هر یک از مواد یا منابعی را که عموما در آزمایشگاه ها یافت می­شوند در متن بیاورید.
 • از مواردی از قبیل لوله­ های آزمایش، سر سمیلر، لیوان آزمایشگاه و غیره، یا تجهیزات استاندارد آزمایشگاه از قبیل یک نوع خاص از تجهیزات از قبیل سانتریفیوژها(Centrifuge)، اسپکتروفتومترها(Spectrophotometer)، پیپتورها(Pipettor) و غیره که در اکثر آزمایشگاها یافت می­شوند چشم­پوشی نمایید.
 • اگر استفاده از یک نوع خاص از تجهیزات، یک نوع انزیم، یا کشت میکروب در آزمایشگاه از یک تهیه­ کننده­ی به­ خصوص در جهت موفقیت آزمایش ضروری است، پس این وسیله یا آنزیم یا … و منبع باید انتخاب شوند، در غیراینصورت خیر.
 • موارد مورد استفاده ممکن است در یک پاراگراف جداگانه مورد استفاده قرار گیرند یا اینکه ممکن است همگام با روش­های شما شناسایی گردند.
 • در علم زیست­ شناسی، ما غالبا با محلول­ها سروکار داریم. آنها را با نام خطاب کرده و همگی را شامل غلظت­های(Concentration) واکنش­گرها، و PH محلول­های آبی، و حلال در محلول­های غیرآبی، به طور کامل توصیف می­کنیم.

روش­ها:

 • روش را شرح دهید (نه جزئیات هر روش که همگی از روش یکسان استفاده نمودند)
 • روش را به طور کامل شرح دهید، شامل ویژگی­هایی از قبیل درجه حرارت، دوره­ ی نهفتگی(Incubation Times) و غیره.
 • به جهت مختصرگویی، روش­های کنونی تحت سرفصل­های اختصاص داده شده به روش­های به­ خصوص یا گروهی از روش­ها عنوان گردد.
 • تعمیم گزارش دهید که روش­ها چگونه در حالت کلی اجرا شدند، نه اینکه چگونه به شکل به­خصوصی در یک روز خاص اجرا گردیدند. همواره به این فکر کنید که چه چیزی به یک محقق دیگر در موسسه­ی دیگر که در حال کار روی پروژه خود است، مرتبط می­باشد.
 • اگر از روش­هایی استفاده نمایید که به خوبی مستند شده­اند، روش را با نام خطاب نموده و بس. برای مثال، آزمایش Bradford بسیار شناخته شده است. نیازی نیست روش را به طور کامل گزارش کنید ، تنها بدین موضوع اشاره کنید که از آزمایش Bradford جهت تخمین غلظت پروتئین و شناسایی استاندارد مورد استفاده­ی شما استفاده نمودید. همین موضوع برای روش SDS-PAGE و بسیاری روش­های معروف دیگر در زیست­شناسی و زیست­شیمی(Biochemistry) هم صادق است.

سبک:

• استفاده از زمان معلوم در هنگام مستندسازی روش ها بدون استفاده از اول شخص بسیار مشکل یا غیرممکن است، که توجه خواننده را بیشتر به محقق جلب می کند تا به کار. از این رو، هنگام نگارش روش ها بیشتر نویسندگان از زمان مجهول سوم شخص استفاده می نمایند.
• در این بخش و هر بخش دیگر مقاله از نثر عادی استفاده نمایید – از لیست های غیررسمی دوری نموده و از جملات کامل استفاده نمایید.
از موارد زیر اجتناب کنید:
• موارد بیان شده و روش ها مجموعه ای از دستورالعمل ها نیستند.
• تمام اطلاعات و پیشینه ی توصیفی را حذف کنید – این موضوعات را برای بخش گفتگو نگه دارید.
• اطلاعاتی را که به شخص سوم غیرمرتبط است حذف کنید، برای مثال اینکه از چه ظرف یخی استفاده نمودید، یا اینکه چه شخصی به اطلاعات دسترسی پیدا کرده.

6- نتایج

نتایج عملی با عنوان Experimental Results و نتایج شبیه سازی با عنوان Simulation Results بیان می‌شوند. در این قسمت باید دستاوردها، یافته‌ها و مقادیر عددی نتایج آزمایش، اهمیت و با ارزش بودن آن‌ها کاملاً دقیق و به صراحت توضیح داده شود و ویژگی‌های آماری نیز ذکر گردد. زمان افعال این بخش از مقاله گذشته است.

هدف اصلی

<p”>هدف از بخش نتایج ارائه و نمایش یافته­ هایتان است. این بخش را یک گزارش عینی از نتایج قرار دهید، و تمام تفسیرها را برای این بخش نگه دارید.

نگارش بخش نتایج

مهم: باید به شکلی واضح مواردی را که عموما در یک مقاله­ ی تحقیقاتی قرار می­گیرند از داده­ های خام یا سایر ضمایمی که منتشر نخواهند شد متمایز نماییم. در اصل، چنین مواردی نباید هرگز ارائه شوند مگراینکه از سوی مربی درخواست شوند.

محتوی

 • یافته­ های خود را در متن خلاصه نموده و در صورت امکان به شکل جدول و شکل نمایش دهید.
 • در متن، تمام نتایج را توصیف نمایید و خواننده را بیشتر به سمت مشاهداتی که مرتبط­ تر هستند هدایت کنید.
 • متنی تهیه نمایید، مثلا با شرح سوالی که با یک مشاهده­ ی خاص مورد بررسی قرار گرفت.
 • نتایج آزمایشات کنترل را شرح داده، و مشاهداتی را مشمول گردانید که به صورت جدولی یا شکلی ارائه نشده.
 • داده­ ها را تجزیه و تحلیل کنید، سپس داده­ های تحلیل شده را به شکل یک نمودار، جدول یا به شکل متن ارائه نمایید.

از موارد زیر اجتناب نمایید

 • نتایج را بررسی یا تفسیر ننمایید، اطلاعات پیشینه را گزارش ندهید و سعی نکنید همه ­چیز را توضیح دهید.
 • هیچگاه داده­ های خام یا محاسبات متوسط را در یک مقاله­ ی تحقیقاتی نگنجانید.
 • هیچ­گاه یک داده را بیش از یک بار ارائه ندهید.
 • متن باید اشکال و جداول را تکمیل نماید نه اینکه همان اطلاعات را انتقال دهد.
 • لطفا اشکال را با جداول اشتباه نگیرید ، بین این دو تفاوت وجود دارد.

سبک

 • مثل همیشه، در هنگام ارجاع به نتایج از زمان گذشته استفاده نمایید و همه­ چیز را به شکلی منطقی قرار دهید.
 • در متن، به هر شکل با عنوان “شکل۱″، “شکل ۲″، و غیره ارجاع دهید. جداول را هم شماره­ گذاری نمایید (جهت دریافت جزئیات بیشتر مراجع را مطالعه نمایید).
 • در پایان گزارش جداول و اشکال را با نام­گذاری مناسب در بخش نتایج ارائه دهید (به شکل واضح آنها را از هر مورد دیگر از قبیل داده­ های خام، منحنی­ های استاندارد و غیره متمایز نمایید.
 • اگر ترجیح می­دهید، می­توانید اشکال و جداول را به شکل مناسب در متن بخش نتایج قرار دهید.

اشکال و جداول

 • اشکال و جداول را یا در متن نتایج قرار دهید، یا آنها را در پشت گزارش ارائه دهید، یکی از این دو مورد را اجرا نمایید.
 • اگر اشکال و نتایج را در پایان گزارش قرار می­ دهید، مطمئن شوید که به وضوح از موارد ضمیمه از قبیل داده­ های خام متمایز شده­ اند.
 • صرف­نظر از جایگاه قرارگیری، هر شکل باید به ترتیب نام­گذاری گردد و با یک زیرنویس تکمیل گردد (زیرنویس شکل را در زیر آن قرار دهید)
 • صرف­نظر از جایگاه قرارگیری، هر جدول باید دارای یک عنوان بوده، به ترتیب نام­گذاری شده و دارای یک سرفصل باشد (عنوان و شرح در بالای جدول قرار می­گیرد.)

هر شکل و جدول باید به قدری کامل باشد که جدای از متن خود پیام را منتقل کند.

7- بحث

این بخش از مقاله به تفسیر و تعبیر نتایج و دستاوردهای پژوهش اختصاص دارد و لذا به دانش وسیعی نیاز دارد. در این قسمت باید پژوهش‌های قبلی و مرتبط با موضوع مقاله که در بخش مقدمه عنوان شده‌اند، بیان شوند و مقایسه‌ای از روش‌ها/ نتایج ذکر شده در آن مقالات با روش‌ها/ نتایج این پژوهش انجام گیرد. همچنین لازم است مزایا و معایب پژوهش فعلی و همخوانی یا عدم همخوانی دستاوردهای حاصل با یافته‌های پیشین با دقت توضیح داده شود. زمان افعال بکار رفته گذشته است.

8- نتیجه‌گیری

این قسمت مرور بسیار مختصر از کل مقاله می‌باشد. در واقع این بخش مشابه چکیده مقاله است اما به شکل کلی‌تر، زیرا conclusion محدودیت در تعداد کلمات ندارد.

در این بخش اهمیت موضوع، نتایج کلی پژوهش انجام گرفته و نیز پژوهش‌هایی که در آینده می‌تواند راجع به این موضوع انجام شود بیان و توضیح داده می‌شود (Future works). زمان افعال نیز تلفیقی از زمان گذشته و آینده است.

9- تقدیر و تشکر

این بخش لزوماً در همه مقالات وجود ندارد. معمولا در این بخش از افرادی که به نحوی در انجام پژوهش به نویسندگان کمک کرده‌اند (اما میزان مشارکت آن‌ها به گونه‌ای نبوده که به عنوان نویسنده مقاله ذکر شوند) تشکر و قدردانی می‌شود. همچنین می‌توان از موسساتی که حمایت مالی و یا تجهیزاتی داشته‌اند و یا از داوران مقاله که با ارایه نکات ارزشمند خود به ارتقای کیفی مقاله کمک کرده‌اند، تشکر نمود.

10- مراجع

در این بخش مشخصات تمامی منابع و مقالاتی که در متن مقاله به آن‌ها ارجاع شده است، باید به طور کامل و دقیق نوشته شوند. به طور کلی شیوه و آیین نگارش ارجاع به مقالات دیگران، وابسته به مجله‌ای است که پیش‌نویس مقاله برای آن ارسال خواهد شد. برای یافتن نحوه ارجاع‌دهی درست، مطابق با آیین نگارش آن مجله، می‌توان از قسمت «راهنمایی برای نویسندگان»( Guide for authors, Authors Guidelines, Instruction for Authors) از سایت مجله کمک گرفت. راه ساده‌تر این است که از شماره‌های اخیر چاپ شده توسط مجله، چند مقاله دانلود شده و سپس از آیین نگارش ارجاع‌دهی در آن مقالات استفاده نمود. گاهی اوقات مراجع به ترتیب حروف الفبا و بر اساس نام خانوادگی نویسنده اول مرتب می‌شوند. در این حالت معمولا نام نویسندگان در متن مقاله و در پایان جمله/ عبارتی که مربوط به آن مرجع می‌باشد، نوشته می‌شود. اگر مقاله یک، دو یا بیش از دو نویسنده داشته باشد، در متن مقاله به صورت زیر ارجاع داده می‌شود:

یک نویسنده: (Amiri, 2010)

دو نویسنده: (Amiri and Bahrami, 2011) یا (Amiri & Bahrami, 2011)

بیش از دو نویسنده: (Amiri et al., 2012)

برای بیش از یک مرجع، معمولا بین مراجع نقطه ویرگول گذاشته می‌شود. مانند مثال زیر:

(Amiri et al., 2012; Amiri and Bahrami, 2011; Amiri, 2010)

برای برخی از مجلات، مراجع بر اساس ترتیب ظاهر شدن در متن مقاله عددگذاری شده و مرتب می‌شوند. در این حالت، پس از پایان هر جمله/ عبارت شماره مرجع داده می‌شود. به عنوان مثال اولین مرجع استفاده شده [1] و دهمین مرجع استفاده شده [10] خواهد بود. اگر برای آن جمله/ عبارت دو مرجع استفاده شده باشد. در پایان جمله و در داخل کروشه، در بین شماره مراجع ویرگول گذاشته می‌شود به عنوان مثال مراجع یک و پنج: [1,5]. اگر بیش از دو مرجع استفاده شود در بین آن‌ها خط فاصله گذاشته می‌شود. به عنوان مثال [1-3;5,8]. در این مثال از مراجع یک تا سه و مراجع پنجم و هشتم استفاده شده است. دقت شود که پس از پایان مقاله و در قسمت مراجع، تمامی مراجع نیز شماره بندی و مرتب می‌شوند.

گاهی اوقات برخی از مجلات از تلفیق دو حالت قبل استفاده می‌کنند. در پایان مقاله و قسمت مراجع، فهرست مراجع به ترتیب حروف الفبا و بر اساس نام خانوادگی نویسنده اول مقاله مرتب شده و سپس شماره گذاری می‌شوند. در این حالت در متن مقاله بجای ذکر نام نویسنده/ نویسندگان، تنها شماره مرجع ذکر می‌شود. به این ترتیب ممکن است در اولین پاراگراف مقدمه مقاله، مرجع شماره پنجم [5] دیده شود چرا که نام خانوادگی نویسنده اول مرجع آن پاراگراف مثلا با حرف H شروع شده و لذا پس از مرتب سازی بر اساس حروف الفبا، به عنوان مرجع شماره پنجم قرار گرفته است.

همانطور که ملاحظه می‌شود آیین‌های نگارشی متفاوتی برای ارجاع به مقالات دیگران وجود دارد. بهترین روش دانلود چند مقاله از شماره اخیر آن مجله و بررسی این موضوع می‌باشد. لازم به ذکر است که آیین نوشتن نام نویسندگان، عنوان مقاله، سال چاپ، شماره صفحات و … مقالات در قسمت مراجع مقاله نیز قوانین خاص خود را دارد که باید به دقت رعایت شود. به عنوان مثال سال چاپ مقاله گاهی اوقات در پایان مرجع نوشته می‌شود و گاهی اوقات پس از نام نویسندگان و قبل از عنوان مقاله و در داخل پرانتز نوشته می‌شود. همچنین بایستی توجه کرد که نحوه ارجاع به کتاب، مقاله کنفرانسی، مقالات ژورنال نیز با هم متفاوت است. برای روشن شدن مطلب به مثال‌های زیر توجه کنید:

- Amiri M., Bahrami F., Janahmadi M. Functional contributions of astrocytes in synchronization of a neuronal network model, Journal of Theoretical Biology. 292, 60-70, 2012.

- Chartier, S., Boukadoum, M., Amiri, M., (2009). BAM learning of nonlinearly separable tasks by using an asymmetrical output function and reinforcement learning. IEEE Trans Neural Netw, 20: 1281-1292.

11- ضمیمه

در این قسمت مطالبی که مرتبط با متن مقاله بوده اما ذکر آن‌ها در متن اصلی در اولویت دوم قرار دارد (و لذا ممکن است موجب خستگی خواننده و یا سردرگمی او شود) در ضمیمه گنجانده می‌شود. به عنوان مثال اثبات (طولانی) قضایای ریاضی مطرح شده در متن مقاله و یا الگوریتم بدست آوردن پارامتری در قسمت ضمیمه قرار داده می‌شوند.

12- موارد تکمیلی

این بخش نیز لزوما در همه مقالات وجود ندارد. در برخی از مقالات، کد و برنامه نوشته شده برای انجام شبیه سازی‌ها، عکس و یا فیلم‌هایی که از پدیده‌های در رابطه با موضوع مقاله تهیه شده است، تحت عنوان supplementary materials در سایت مجله گذشته می‌شود به طوری که دیگران بتوانند دانلود کنند و با استفاده از آن‌ها درک بهتری از نتایج و چگونگی انجام پژوهش بدست آورند.


بخش دوم ( کلمات کلیدی در نگارش مقاله)

نگارش صحیح یک مقاله علمی و چاپ آن در ژورنال علمی مناسب و متناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. همچون همه زمینه های تخصصی دیگر، نگارش و چاپ مقاله علمی بدون آگاهی درباره واژگان تخصصی و کلیدی آن ممکن نیست لذا در این قسمت برخی از کلمات تخصصی مرتبط با مقاله نویسی و چاپ مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

Article: هر مقاله‌ای از جمله مقالات چاپ شده در مجلات غیرعلمی.
Paper: یک مقاله علمی پذیرفته شده در ژورنال های علمی.
Manuscript: متن مقاله پیش از پذیرفته شدن. در واقع manuscript پیش‌نویس نهایی یک paper می‌باشد.
Proceeding: مقالات پذیرفته/ ارایه شده در یک کنفرانس در مجموعه مقالات کنفرانس.
Submit: فرآیند ارسال مقاله به یک ژورنال یا یک کنفرانس.
Template: الگوی نگارش یک مقاله علمی.
Affiliation: نام نویسنده‌ها به همراه وابستگی به مرکز تحقیقاتی/ دانشگاهی.
Corresponding author: نویسنده مسئول مکاتبات و ارایه آدرس پستی، ایمیل، شماره تلفن و شماره فکس.
(TPC) Technical Program Committee: کمیته برنامه‌ریزی علمی کنفرانس.
Registration fee: هزینه ثبت نام بابت شرکت در کنفرانس و چاپ مقاله.
Early registration: هزینه ثبت نام زودهنگام که معمولا مبلغ کمتری است نسبت به هزینه ثبت نام معمولی
Extra page charge: هزینه بیشتری که به ازی هر صفحه اضافی باید پرداخت شود
Best papers: مقالات برتر کنفرانس که معمولا نسخه تکمیل شده آنها در مجلات چاپ می‌شود که ممکن است برخی از این مجلات نیز ISI باشند.
Regular issue: شماره های معمولی مجلات که به صورت مرتب در فواصل زمانی معین مثلا هر ماه به چاپ می رسد.
Special issue: شماره ویژه مجلات که علاوه بر Regular issue به چاپ می رسند.
Final version: نسخه نهایی یک مقاله پس از تصحیح آن توسط نویسندگان.
Peer review: ژورنالهایی که مقالات ارسالی را جهت بررسی و اظهارنظر به دو یا سه داور که در آن زمینه دارای تخصص می باشند می سپارندتا آنها نظرشان را در ارتباط با چاپ، عدم چاپ و یا تغیرات لازم مربوط به آن مقاله اعلام نمایند. این ژورنال ها از اعتبار بالایی برخوردارند.
Blind review: نوعی فرایند داوری در مجلات علمی است که مقالات بدون نام برای داورها ارسال می شود تا داورها بتوانند داوری بی طرفانه و مطمئنی انجام دهند.
Hot Papers: مقالاتی که پس از چاپ در یک ژورنال علمی سرعت مورد استقبال جامعه علمی قرار بگیرند. مقالات Hot Papers در فواصل زمانی معین توسط سایت مجلات مشخص می‌شوند و از ارزش بالایی برخوردارند.
Review Paper: این مقالات، مقالات مروری هستند که معمولا توسط افراد صاحبنظر و با تجربه که به طور گسترده و مستمر بر روی یک مقوله علمی به پژوهش مشغولند، با بررسی تعداد زیادی از مقالات مرتبط، ضمن بیان تاریخچه و تشریح پژوهش‌هایی که در طی سال‌های گذشته بر روی آن موضوع انجام شده است مورد نگارش قرار می گیرند.
Invited review: مقالات مروریی هستند که معمولا به دعوت یک ژورنال علمی توسط پژوهشگران برجسته در یک موضوع به روز پژوهشی، نگاشته می شود.
Letter paper: مقالاتی که از نظر حداکثر تعداد کلمات به کار رفته در مقاله یا حداکثر تعداد صفحات، محدودیت دارند که به نوع مجله بستگی دارد.ارزش علمی مقاله‌های از نوع Letter از مقاله‌های اصیل کمتر است. نکته مهم این است که امکان ارسال Letter به همه مجلات وجود ندارد.
Short/ Rapid/ Brief Communication: این مقالات مربوط به تحقیقاتی هستند که به نتایج جدید اما محدودی دست یافته است که در قالب short/ brief ارایه شده و چاپ می‌شوند. سرعت داوری و چاپ در این دسته از مقالات بیشتر از بقیه بوده که مزیت عمده آن‌ها بشمار می‌رود. در واقع در این مقالات، نتایج به صورت مختصر و مفید با تکیه بر نوآوری و اهمیت موضوع توضیح داده می‌شود.
Book Chapter: یک فصل از کتاب می‌باشد که در واقع گردآوری و خلاصه مقالات تالیفی و پژوهش‌های انجام شده توسط نویسندگان در رابطه با یک موضوع علمی می‌باشد.
Aims and Scopes: حیطه کاری و اهداف یک مجله می باشد.
(IF) Impact factor: ضریب تاثیر یک مجله است. IF عبارت است از نسبت مقالات مورد استناد در یک مجله طی یک سال معین بر مقالات منتشر شده قابل استناد در دو سال پیش از آن.
5- Year IF: میانگین IF در پنج سال گذشته
: Cited Half Life نیم عمر ارجاع شده. این شاخص نیمه عمر میزان ارجاعات به مقالات چاپ شده در مجله را نشان می‌دهد و برحسب سال بیان می‌شود. به عنوان مثال اگر نیم عمر ارجاع شده (Cited Half Life) به مجله در سال 2012 برابر 7 باشد به این معناست که اگر 7 سال به عقب بازگردیم (از سال 2006 تا سال 2012)، 50% تعداد کل استنادات به مجله در سال 2012 به دست می‌آید.
Citing Half Life: نیم عمر ارجاعی. این شاخص نیمه عمر میزان ارجاعات از مراجع مقالات چاپ شده در مجله به دیگر مقالات (از همان مجله/ و یا سایر مجلات) را نشان می‌دهد و برحسب سال بیان می‌شود. به عنوان مثال اگر نیم عمر ارجاعی (Citing Half Life) از مجله در سال 2012 برابر 7 باشد، 50% از مراجع مقالات آن مجله در 7 سال قبل (2012-2006) در سایر مجلات (و/ یا همین مجله) چاپ شده‌اند.
Immediacy Index: شاخص آنی است که عبارتست از نسبت مقالات استناد شده در یک مجله طی یک سال معین به مقالات منتشر شده‌ی قابل استناد در همان سال.
open access: ژورنالهایی که مقالات آنها به صورت رایگان در اختیار همه قرار می‌گیرد. این ژورنالها برای چاپ مقالات هزینه چاپ مقاله را از نگارنده دریافت می کنند.
Publication fee: هزینه ای که ژورنالهای open access جهت چاپ مقاله از نویسنده مقاله دریافت می کنند.
Editorial Board: شورای سردبیری ژورنال.
Editor-in-Chief :سردبیر اصلی یک ژورنال که مسئولیت تعیین داورها و ویرایش نظر آن‌ها را بر عهده دارد.
Associate Editor: در صورتیکه موضوع مقاله ارسال شده برای مجله از حیطه تخصصی سردبیر اصلی (Editor-in-Chief) مجله خارج باشد، سردبیر اصلی فردی را از شورای سردبیری با عنوان سردبیر مسئول (Associate Editor) انتخاب کرده و مسئولیت مقاله را به او واگذار می‌کند.
Tittle: عنوان مقاله. عنوان مقاله نخستین چیزی است که دیگران را به خواندن مقاله شما جلب می‌کند.
Abstract: چکیده مقاله. در این قسمت باید چکیده فعالیت پژوهشی ضمن بیان اهمیت موضوع و نتایج به دست آمده، به طور شفاف و دقیق توضیح داده شود.
Keywords: کلمات کلیدی مقاله.کلمات کلیدی بیان کننده موضوع مقاله هستند.
Introduction: مقدمه مقاله. در قسمت مقدمه، می‌بایست تاریخچه و اهمیت موضوع، مشکلات و نقاط ضعف روش‌های پیشین و رویکرد شما برای حل این مشکلات نوشته شود.
Materials and methods: مواد و روش‌هامورد استفاده در مقاله. در این قسمت کلیه مواد و دستگاه‌های استفاده شده، پروتکل انجام آزمایش(در مقالات تجربی) و روابط ریاضی، فرضیه‌ها، اثبات قضیه‌های ذکر شده، نرم افزارهای استفاده شده و مقادیر عددی پارامترها(در مقالات تئوری) به طور کامل نوشته می شود.
Results: نتایج. نتایج عملی به دست آمده در یک مقاله.
Discussion: بحث. این بخش از مقاله به تفسیر و تعبیر نتایج و دستاوردهای پژوهش اختصاص دارد.
Conclusion: جمع بندی. این قسمت مرور بسیار مختصر از کل مقاله می‌باشد.
Acknowledgment: تقدیر و تشکر. در این بخش از افراد، موسسات یا ارگانهایی که به نحوی در انجام پژوهش به نویسندگان کمک تشکر و قدردانی می‌شود.
References: مراجع. در این بخش مشخصات تمامی منابع و مقالاتی که در متن مقاله به آن‌ها ارجاع شده است، به طور کامل و دقیق نوشته می شوند.
Appendix: ضمیمه. در این قسمت مطالبی که مرتبط با متن مقاله بوده اما ذکر آن‌ها در متن اصلی در اولویت دوم قرار دارد، گنجانده می‌شود.
Supplementary materials/Data: موارد تکمیلی. در بعضی مقالات اطلاعات تکمیلی همچون عکس ، فیلم، جداول و … در قالب supplementary materials در سایت مجله گذشته می‌شود به طوری که دیگران بتوانند دانلود کنند و با استفاده از آن‌ها درک بهتری از نتایج و چگونگی انجام پژوهش بدست آورند.
Guide for Author: بخشی در وبسایت ژورنالها که تمام قوانین نگارشی و اطلاعات لازم برای نوشتن مقاله را در اختیار نویسندگان علاقه مند جهت چاپ مقاله در آن ژورنال قرار می دهد.
Cover Letter: نامه‌ای است که از طرف نویسنده/ نویسندگان در مراحل ارسال مقاله به یک ژورنال ارائه می‌شود.
Reviewers: داورهایی که مقالات ارسالی به یک ژورنال را داوری می کنند و نظر خود را در ارتباط با چاپ، عدم چاپ و یا تغییرات یا اصلاحات مورد نیاز آن مقاله را به ژورنال اعلام می کنند.
Suggest Reviewers: در هنگام ارسال مقاله به برخی ژورنالها شما می توانید اسامی تعدادی داور را به ژورنال پیشنهاد دهید تا مقاله شما را داوری کنند. ارسال یا عدم ارسال مقاله شما برای داورهای پیشنهادی شما طبق نظر ژورنال صورت می گیرد.
Oppose Reviewers: در هنگام ارسال مقاله به برخی ژورنالها شما می توانید اسامی افرادی را که به دلایلی مایل نیستید داور مقاله ارسالی شما باشند، به آن ژورنال اعلام کنید.
Conflict of Interests: در فرآیند ارسال مقاله برای یک ژورنال در بخش Conflict of Interests بیان می‌گردد که نویسندگان در انجام پژوهش از هیچ لحاظی مشکلی نداشته و از ترتیب اسامی نوشته شده در مقاله نیز راضی هستند.
Research Highlights: در فرآیند ارسال یک مقاله برای ژورنال در این قسمت نوآوری و نتایج ارزنده بدست آمده از انجام پژوهش در قالب جملات/ عبارت‌های تک خطی و با تعداد کلمات محدود نوشته می شود.
Submitted: به مقاله ارسال شده برای یک ژورنال می گویند.
Under review: زمانی که مقاله شما برای یک ژورنال ارسال می شود و در مرحله داوری است اصلاحا می گویند مقاله Under review(مقاله تحت داوری) است.
Accept: پذیرش. حالتی است که مقاله شما جهت چاپ در یک ژورنال |ذیرش شده است.
Revise: اصلاح. حالتی است که نظر داوران این است که مقاله شما باید اصلاح شود و دوباره در مرحله داوری قرار گیرد تا در نهایت در ارتباط با چاپ یا عدم چاپ آن در ژورنال تصمیم گیری شود.
Minor revision: اصلاح جزیی. در مرحله اصلاح (revise) وقتی اصلاحات کوچکی مانند ایرادهای نگارشی، املایی و یا اصلاح برخی از جملات برای فهم و خوانایی بهتر مقاله از سوی داوران پیشنهاد می‌گرددبه آن اصلاح جزیی می گویند
Major revision: اصلاح عمده. در مرحله اصلاح (revise) وقتی ایرادهای محتوایی و مفهومی به مقاله گرفته شود به آن اصلاح عمده می گویند.
Reject: عدم پذیرش. حالتی است که ژورنال مقاله شما را جهت چاپ رد می کند و نمیپذیرد آن را چاپ کند.
reject and resubmit: گونه ای از رد(reject) شدن یک مقاله در یک ژورنال است که مربوط به ضعیف بودن مقاله ارسال شده است و اگر نویسندگان، به دقت به پرسش‌های داوران پاسخ دهند و مقاله را اصلاح کنند امکان بازنگری و داوری مجدد وجود دارد و می توانند آن را مجدداً به مجله ارسال نمایند.
complete reject: گونه ای از رد(reject) شدن یک مقاله در یک ژورنال است که به دلایل مختلف مقاله ارسال شده به طور کامل رد شده است.
Comment: نظر داورهای یک ژورنال در ارتباط با پیشنویس مقاله ارسال شده به آن ژورنال.
Revised manuscript: نسخه اصلاح شده یک مقاله
(DOI)Digital Object Identifier: شناسه الکترونیکی است که برای هر مقاله چاپ شده در یک ژورنال یک عدد منحصر به فرد است.
Plagiarism: سرقت ادبی. نوعی تقلب در نگارش مقاله است که در آن اگر جمله‌ای بدون هیچگونه تغییر و عیناً از مقاله دیگری کپی شود. عمده ژورناله از این نظر مقالات را با استفاده از نرم افزارهای قدرتمند چک می کنند و در صورت کپی بودن جملات (حتی در صورتیکه رفرنس آن ذکر شده باشد)مقاله را رد می کنند.
Data fabrication: ساختن جعلی نتایج. نوعی تقلب در نگارش مقاله است که در این حالت، نویسنده به صورت جعلی اطلاعات را ایجاد کرده و نتایج حاصل را در مقاله گزارش می‌کند.
Data falsification: دستکاری نتایج. نوعی تقلب در نگارش مقاله است که در این حالت نویسنده نتایج به دست آمده را به گونه‌ای تغییر داده و عددسازی می‌کند که نتایج به وضعیت درست و مطلوب نزدیک باشند. در این مورد، و نتایج جدیدی جعل نشده است بلکه نویسندگان نتایج واقعی به دست آمده را طوری انحراف و تغییر داده‌اند که مشابه حالت مورد انتظار باشد.


بخش سوم ( ارسال یا سابمیت مقاله)

پس از در نظر گرفتن معیارهای ذکر شده در قسمت معیارهای انتخاب مجله مناسب ، جهت ارسال مقاله باید چند نمونه از مقالاتی که در شماره اخیر (Current issue) مجله چاپ شده‌اند و معمولا به صورت Sample issue در سایت مجله مشخص می‌شوند، دانلود شود تا با فرمت و شیوه نگارش مقالات آشنا شوید. به عنوان مثال شیوه نوشتن مراجع (References) وابسته به مجله است. اگر موارد نگارشی در نوشتن مقاله رعایت نشود، ارزش مقاله نوشته شده از نظر داوران بسیار پایین بوده و حتی گاهی از اوقات بدون داوری، مقاله از طرف مجله به نویسندگان برگردانده می‌شود.

در صورتیکه موضوع مقاله ارسال شده برای مجله از حیطه تخصصی سردبیر اصلی (Editor-in-Chief) مجله خارج باشد، سردبیر اصلی فردی را از شورای سردبیری با عنوان سردبیر مسئول (Associate Editor) انتخاب کرده و مسئولیت مقاله را به او واگذار می‌کند. این سردبیر، مسئولیت تعیین داورها و ویرایش نظر آن‌ها را بر عهده دارد. سردبیر اصلی نیز بر مبنای نظر سردبیر مسئول و داوران، نظر نهایی را در مورد مقاله بیان و به نویسندگان مقاله اعلام می‌کند. (شکل 2-3) سردبیران اصلی و برخی از اعضای شورای سردبیری مجله Human Brain Mapping را نشان می‌دهد.

توصیه می‌شود پیش از اینکه نسخه نهایی پیش‌نویس مقاله برای مجله ارسال شود، موارد ذیل به صورت فایل‌های جداگانه تهیه شده تا در موقع لزوم و در هنگام ارسال مقاله آپلود نمود. مثال‌های نمونه در قسمت ضمیمه قرار داده شده است.

 Title Page: این قسمت شامل عنوان مقاله، نام نویسنده‌ها به همراه وابستگی به مرکز تحقیقاتی/ دانشگاهی (Affiliation) هر یک از آنها مشخص کردن نویسنده مسئول مکاتبات (Corresponding author) و ارایه آدرس پستی، ایمیل، شماره تلفن و شماره فکس نویسنده مسئول می‌باشد و ممکن است به صورت یک فایل جداگانه ارسال شود.

 Cover Letterنامه‌ای است که از طرف نویسنده/ نویسندگان به مجله ارسال می‌شود. در این نامه علاوه بر توضیح مختصری از محتوای مقاله و نتایج آن می‌بایست به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 1. تایید می‌شود که پیش‌نویس این مقاله قبلاً در جایی چاپ نشده است و در حال حاضر نیز برای مجله دیگری ارسال نشده و یا تحت داوری نمی‌باشد.
 2. تایید می‌شود که تا زمان اعلام نتیجه داوری، این پیش‌نویس مقاله به مجله دیگری ارسال نخواهد شد.

 Suggest Reviewersفهرست اسامی داورهای پیشنهادی از طرف نویسندگان برای داوری مقاله ارسال شده. نویسندگان می‌بایست حداقل فهرست اسامی سه داور را با ذکر نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و نام دانشگاه/ موسسه تحقیقاتی را پیشنهاد کنند. برای برخی از مجلات باید فهرست داورهای پیشنهادی را در قالب یک فایل جداگانه آپلود کرد ولی برای بیشتر مجله‌ها، در هنگام ارسال، گزینه‌هایی برای وارد کردن مشخصات داوران پیشنهادی قبل از اقدام به ارسال آماده شده باشد. سردبیر مجله با بررسی داوران پیشنهادی، ممکن است فرد یا افرادی را به عنوان داور مقاله انتخاب کند. مزیت ارسال مشخصات داوران مرتبط و متخصص این است که سریع‌تر داوران انتخاب می‌شوند و لذا فرایند داوری مقاله به سرعت آغاز می‌شود.

 Oppose Reviewersافرادی هستند که به دلایلی مایل نیستیم داور مقاله ارسالی باشند. این بخش اجباری نبوده و می‌توان کسی را انتخاب نکرد.

 Confliet of Interests: در این بخش بیان می‌گردد که نویسندگان در انجام پژوهش از هیچ لحاظی مشکلی نداشته و از ترتیب اسامی نوشته شده در مقاله نیز راضی هستند. برای بعضی از مجلات می‌بایست فایل جداگانه‌ای برای این قسمت ارسال نمود و برای برخی از مجلات محل و گزینه‌ای برای پاسخ به این پرسش وجود دارد. بهترین حالت ترتیب نوشته شدن نام نویسندگان در یک مقاله، ترتیب سهم مشارکت آنان در انجام پژوهش و تهیه مقاله می‌باشد. در برخی از مجلات همچون Plos Commputational Biology در ابتدا (یا انتهای) مقاله، مشارکت هر یک از نویسندگان در تهیه مقاله و انجام پژوهش به طور مشخص نوشته می‌شود.

 Research Highlights: نوشتن نوآوری و نتایج ارزنده بدست آمده از انجام پژوهش در قالب جملات/ عبارت‌های تک خطی و با تعداد محدود کلمات. از نوشتن عبارت‌های طولانی و کلی باید اجتناب کرد. تعداد کلمات بستگی به مجله دارد و معمولا بیش از ده کلمه مجاز نیست.

پس از نوشتن و تهیه موارد فوق، به عنوان نویسنده عهده‌دار مکاتبات می‌توان به ارسال manuscript اقدام نمود. برای ارسال manuscript به مجله، ابتدا می‌بایست در سایت مجله ثبت نام (Register) کنید و پس از پر کردن بخش‌های لازم همچون نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و Affiliation، نام کاربری (Username) و رمز عبور (Password) را انتخاب کنید. سپس از گزینه ارسال مقاله (Submit an article) از سایت مجله استفاده نمایید.

با انتخاب گزینه Submit New Manuscript از شکل (3-4)، منوی ارسال مقاله و شکل (3-5) پدیدار می‌شود. اکنون گام‌های زیر را برای ارسال درست مقاله انجام دهید:

 1. انتخاب نوع مقاله (…، original paper, letter, review paper(
 2. وارد کردن عنوان مقاله (با کپی کردن عنوان مقاله از فایل manuscript تهیه شده)
 3. اضافه کردن نام نویسندگان همکار با ذکر وابستگی آن‌ها و رعایت ترتیب بین آن‌ها
 4. وارد کردن چکیده مقاله (با کپی کردن چکیده مقاله از فایل manuscript تهیه شده)
 5. وارد کردن کلمات کلیدی (مشخص کردن سه یا چهار کلمه کلیدی)
 6. وارد کردن اطلاعات تکمیلی مربوط به مقاله
 7. وارد کردن نکات ضروری. این نکات در متن فایل pdf تهیه شده توسط سایت مجله گنجانده نشده و تنها در اختیار سردبیر قرار می‌گیرند. به عنوان مثال اگر این مقاله پیش از این به همین مجله ارسال شده، توصیه می‌شود در این قسمت با ذکر شماره پیگیری مقاله، این مطلب توضیح داده شود. برای برخی از مجلات پر کردن این بخش ضروری نیست (شکل 3-11).
 8. داوران پیشنهادی (Suggest Reviewers) (شکل 3-12)
 9. داوران مخالف (Oppose Reviewers) (شکل 3-13)
 10. انتخاب سردبیر (Request an Editor) (شکل 3-14)
 11. Conflict of interest
 12. پیوست کردن فایل‌ها (؟) (شکل 3-15)

در قسمت پیوست کردن فایل‌ها، می‌بایست فایل‌های آماده شده برای Manuscript, Cover Letter و در صورت لزوم Supplementary Materials را آپلود نمود. دقت شود که در فایل manuscript حتما پس از متن مقاله و مراجع، ابتدا جداول و سپس شکل‌ها را از manuscript خارج کرد و سپس هر یک از آن‌ها را در قالب فایل‌های جداگانه یک به یک آپلود نمود. توصیه می‌شود که نسخه اصلی فایل ورد (.doc یا docx.) برای manuscript آپلود گردد.

پس از ارسال درست و تکمیل مراحل فوق، با فشردن دکمه Next، شکل (3-16) نمایان خواهد شد که در آن خلاصه‌ای از فایل‌های ارسال شده، نمایش داده می‌شود. همچنین اگر در پر کردن بخش‌ها و یا ضمیمه کردن فایل‌ها خطایی رخ داده باشد، در این قسمت مشخص می‌گردد تا نویسنده، خطا را اصلاح نماید. در صورتی که همه بخش‌ها به درستی تکمیل شده باشد گزینه Build PDF for my Approval فعال می‌شود. با انتخاب این گزینه شکل (3-17) نمایان می‌شود. در این حالت به ایمیل نویسنده مسئول نیز پیامی ارسال شده که فایل PDF مقاله ساخته شده است و فرایند ارسال مقاله به تایید نهایی ایشان نیاز دارد. دقت کنید که دکمه Back را فشار ندهید و در عوض گزینه Back to Main Menu را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه دوباره به منوی اصلی باز می‌گردید و گزینه Submissions Waiting for Author’s Approval فعال می‌گردد.

با انتخاب Submissions Waiting for Author’s Approval، شکل (3-19) نمایان خواهد شد. با کلیک کردن بر روی گزینه Action Links منوی کوچکی ظاهر می‌شود. با انتخاب گزینه View Submission می‌توان فایل PDF ساخته شده توسط سایت مجله را مشاهده و نیز ذخیره کرد. اگر این فایل از نظر شما مورد تایید بوده و مشکلی وجود نداشت با انتخاب گزینه Approve Submission، مقاله تایید نهایی شده و به مجله ارسال خواهد شد. در این حالت امکان هیچگونه تغییری در محتویات فایل ارسال شده وجود ندارد. همچنین پیامی به ایمیل نویسنده مسئول فرستاده می‌شود که تاییدیه دریافت مقاله توسط مجله می‌باشد.

چنانچه در فایل PDF ساخته شده مشکلی باشد که نیاز به اصلاح داشته باشد می‌توان گزینه Edit Submission را انتخاب کرد و دوباره تمامی موارد و مراحل پیش گفته را ویرایش نمود تا مجدداً فایل PDF توسط سایت مجله ساخته شود. در صورت انصراف از ارسال مقاله می‌توان گزینه Remove Submission را انتخاب نمود.

در صورت تایید نهایی، پس از چند روز شماره پیگیری (Manuscript Number) به مقاله ارسال شده اختصاص داده می‌شود و سردبیر در صورت رعایت موارد نگارشی از سوی نویسندگان و ارتباط موضوعی مقاله با مجله، داوران مقاله را مشخص می‌کند. اگر مقاله‌ای را برای مجله‌ای ارسال کرده‌اید و پس از گذشت مدت زمانی مایل به انصراف می‌باشید، می‌توانید با ارسال یک ایمیل به سردبیر و یا با پاسخ به ایمیلی که از طرف سایت مجله هنگام تایید دریافت مقاله به شما ارسال شده است، داوری مقاله ارسال شده را لغو کنید. برخی از سایت‌های مجلات برای لغو داوری مقاله، گزینه Withdraw دارند و لذا بدون ارسال ایمیل نیز می‌توان مقاله را بازپس گرفت.


بخش چهارم ( مراحل بعد از ارسال مقاله)

پس از ارسال مقاله و داوری شدن آن توسط داوران ژورنال، یک سری فرآیندهای تکمیلی همچون اصلاح مقاله، پاسخ به نظرات داوران و … جهت پذیرش نهایی مقاله می بایست صورت پذیرد که در این قسمت به آنها اشاره می شود:

اصلاح مقاله

در صورتیکه بر اساس نظر داوران مقاله نیازمند اصلاح باشد، سردبیر مجله پیش‌نویس ارسال شده را به همراه نکات و پرسش‌های مطرح شده توسط هر یک از داوران به نویسندگان باز می‌گرداند. نویسندگان می‌بایست به تمامی نکات مطرح شده توسط داوران، پاسخ دقیق و روشن داده و manuscript را اصلاح نمایند. در این حالت علاوه بر نسخه اصلاح شده (Revised manuscript)، فایل پاسخ به سوالات داوران را به صورت جداگانه تهیه کرده تا برای بررسی و داوری مجدد به مجله ارسال گردد.

پاسخ به نظرات داوران (Response to Reviewers’ Comments): در این فایل، پاسخ نویسندگان به تمام پرسش‌ها و نکات مطرح شده توسط داوران به صورت محترمانه، دقیق و نکته به نکته ذکر می‌گردد. در پاسخ به نکات داوران باید عنوان شود که کدام قسمت از مقاله (چه صفحه‌ای، چه پاراگرافی و چه خطی) اصلاح شده و تغییر یافته است. ممکن است در پاسخ به پرسش‌های داورها، به انجام شبیه سازی‌ها و یا آزمایشات دیگری نیاز باشد که برخی از آن‌ها در نسخه‌ی اصلاح شده مقاله (Revised manuscript) گنجانده نشود و صرفاً جهت روشن شدن و توضیح بهتر، برای داوران انجام گردد و برخی نیز در نسخه اصلاح شده مقاله قرار بگیرند. توجه کنید که تمام اصلاحات انجام شده، می‌بایست با رنگ دیگری مثلا قرمز در نسخه‌ی اصلاح شده مقاله مشخص شود تا داوران به سادگی اصلاحات انجام شده را مشاهده کنند.

ارسال اصلاحات:

پس از انجام اصلاحات و تهیه فایل‌های «پاسخ به نکات و پرسش‌های داوران» و «نسخه اصلاح شده مقاله»، نویسنده مسئول می‌تواند از طریق سایت مجله و با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور، به منوی اصلی ارسال مقاله دست یابد. در این صورت شکل (3-21) نشان داده می‌شود. همانطور که ملاحظه می‌شود گزینه Submissions Needing Revision فعال می‌گردد. با کلیک بر روی این گزینه شکل (3-22) نمایان می‌شود. این شکل نشان می‌دهد که آخرین وضعیت مقاله Revise می‌باشد. با کلیک بر روی گزینه Action Links منوی کوچکی ظاهر می‌شود. با انتخاب گزینه Revise Submission فرایند ارسال نسخه اصلاح شده آغاز می‌شود. به این ترتیب نویسنده مسئول، باید تمامی مراحل پیش‌گفته در ارسال اولیه را دوباره انجام دهد. دقت شود که تمامی اطلاعات ارسال شده (همچون عنوان مقاله، چکیده، کلمات کلیدی و حتی فایل‌های پیوست شده Cover Letter و …) در هنگام ارسال نسخه اصلاح شده دیده می‌شود. چنانچه این اطلاعات در نسخه اولیه و نسخه اصلاح شده تغییری پیدا نکرده است (به عنوان مثال کلمات کلیدی یا عنوان مقاله)، می‌توان همان اطلاعات را در ارسال جدید نیز حفظ کرد و فقط کافی است دکمه Next را فشار دهید تا بدون اعمال تغییر به مرحله بعد بروید.

پس از انجام درست تمامی مراحل و آپلود فایل‌های مربوط به «نسخه اصلاح شده مقاله» و نیز «پاسخ به نکات داوران»، می‌توان فایل PDF ساخته شده توسط مجله را از گزینه View Revision دانلود کرد و بررسی نمود. همانطور که شکل (3-23) نشان می‌دهد، در این حالت وضعیت فعلی به Revision Needs Approval تغییر می‌کند. بدین معنا که فرایند ارسال به تایید نهایی نویسنده مسئول نیاز دارد. اگر فایل PDF ساخته شده مورد تایید شما نیست می‌توان از گزینه Edit Revision استفاده نمود تا مجدد با تغییر در فایل‌های آپلود شده، مشکل را برطرف نمود. توصیه می‌شود که برای manuscript و نیز پاسخ به نکات داوران، نسخه اصلی فایل ورد (.doc یا .docx) در سایت مجله آپلود گردد. در این حالت وضوح تصاویر و شکل‌های قرار داده شده در متن manuscript در نسخه PDF تولید شده به مراتب بهتر خواهد شد. در صورتیکه از ارسال «نسخه ارسال شده» منصرف شده‌اید از گزینه Decline to Revise استفاده کنید. در نهایت، می‌توان فرایند ارسال را با تایید نهایی آن و انتخاب گزینه Approve Revision به پایان رساند. در این حالت پس از بازگشت به منوی اصلی، گزینه Revisions Being Processed فعال می‌شود که نشان می‌دهد نسخه اصلاح شده به درستی برای داوری مجدد به مجله ارسال شده است. شکل (3-24) را ملاحظه کنید.

پذیرش مقاله

پس از تایید داوران و تایید سردبیر اصلی مجله، مقاله پذیرفته شده و برای چاپ ارسال می‌شود. دقت شود که در نسخه پذیرفته شده، تغییرات کلی مانند حذف شکل و یا تغییر محتوا انجام نخواهد شد و فقط تغییرات جزیی به عنوان مثال ویراستاری بسیار ساده و هماهنگ کردن مراجع با متن، قابل انجام است که معمولا توسط مجله انجام می‌گیرد. پس از پذیرفته شدن مقاله، نویسنده مسئول مکاتبات فرم‌هایی از جمله فرم کپی رایت (Copyright) را به صورت آنلاین در سایت مجله تکمیل می‌کند. آدرس این فرم‌ها از طریق ایمیل به نویسنده مسئول اطلاع داده می‌شود. از دیگر فرم‌های مهم، فرم چاپ رنگی شکل‌ها و نمودارها، فرم open access بودن مقاله، فرم درخواست تعداد نسخه چاپ شده از مقاله می‌باشد. ممکن است نویسندگان بخواهند برخی از شکل‌ها به صورت رنگی چاپ شود. در این صورت می‌بایست هزینه چاپ هر شکل رنگی (که معمولاً چند صد دلار است) را پرداخت نمایند. از آنجا که فایل الکترونیکی مقاله در دسترس است، توصیه می‌شود که از پرداخت هزینه اضافی برای چاپ رنگی شکل‌ها خودداری شود. همچنین نویسندگان می‌توانند گزینه open access را انتخاب کنند. در این حالت با پرداخت هزینه مربوط به چاپ مقاله (معمولا چند صد دلار) از طرف نویسندگان، مقاله به صورت رایگان در اختیار جامعه علمی قرار می‌گیرد و همه افراد می‌توانند مقاله را دانلود کنند. البته انتخاب گزینه open access اجباری نیست و لذا نویسندگان هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند. در این حالت مقاله تنها در دسترس افرادی قرار می‌گیرد که از طریق دانشگاه/ موسسه تحقیقاتی، مشترک آن مجله هستند. در نهایت نویسندگان می‌توانند با پرداخت هزینه، چند نسخه (مثلا 25 نسخه) از مقاله چاپ شده را سفارش دهند. در این صورت از سوی مجلهف 25 نسخه از مقاله چاپ شده به آدرس پستی نویسنده مسئول مکاتبات، ارسال می‌شود. چون مجله فایل نهایی مقاله چاپ شده را به نویسنده مسئول مکاتبات ایمیل می‌کند، نیازی نیست که با پرداخت هزینه اضافی، تعدادی از نسخه‌های چاپ شده را سفارش داد. بنابراین بدون پرداخت هزینه، مقاله در مجله چاپ خواهد شد.

بعضی از مجلات، پس از چند روز همان نسخه پذیرفته شده (Accepted manuscript) توسط داورها را در سایت مجله به صورت آنلاین (Online) به جامعه علمی عرضه می‌کنند. در این نسخه معمولا متن مقاله در ابتدا نوشته شده و تصاویر و نمودارها در پایان مقاله هستند. در واقع مقاله به شکل منسجم مرتب نشده است. برخی از مجلات ابتدا به تنظیم و مرتب کردن مقاله می‌پردازند. به این معنا که شکل‌ها، نمودارها و جداول به درستی در جای مناسب خود در متن قرار داده می‌شوند. این نسخه برای نویسنده مسئول مکاتبات فرستاده می‌شود تا نویسندگان با بررسی مقاله، صحت آنرا تایید کنند. پس از تایید نهایی نویسندگان، نسخه منسجم و مرتب شده مقاله که «نسخه آنلاین» (Online version) نامیده می‌شود و برچسب DOI: Digital Object Identifier دارند در سایت مجله قرار می‌گیرد. ارجاع به نسخه آنلاین توسط دیگر نویسندگان با نوشتن DOI امکان‌پذیر است.

پس از گذشت چند هفته تا چند ماه از انتشار نسخه آنلاین مقاله، با مشخص شدن جلد و شماره صفحات، مقاله در مجله چاپ می‌شود. مدت زمان لازم از پذیرش مقاله تا چاپ آن (مشخص شدن سال چاپ، جلد و شماره صفحات) وابسته به تعداد مقالاتی است که در صف چاپ قرار دارند و نیز وابسته به تعداد شماره‌هایی است که توسط مجله در سال چاپ می‌شود. هر چه تعداد شماره‌های چاپ شده توسط یک مجله در سال بیشتر باشد، از پذیرش مقاله تا چاپ نهایی آن مدت زمان کمتری مورد نیاز است. به عنوان مثال سرعت چاپ مقاله پذیرفته شده در مجله‌ای که در سال، دوازده شماره چاپ می‌شود (هر ماه یک شماره) نسبت به مجله‌ای که در سال، شش شماره چاپ می‌شود (هر دو ماه یکبار) دو برابر است.

در صورت پذیرفته نشدن مقاله ی خود چه باید کرد؟

اگر نشریه از انتشار مقاله ی شما سر باز زند، معمولا ایده ی خوبی است که این تصمیم را با یکی از همکاران خود که در این زمینه فعال هستند در میان گذارید، و قبل از جلو بردن کار، گزارشات و نامه ی سردبیر را به وی نشان ده ید. ممکن است ارزش آن را داشته باشد که مقاله را برای آنها بازبینی کنید یا اینکه تصمیم بگیرید مقاله ی خود را در مجله ی دیگری به چاپ برسانید. اگر تصمیم گرفتید با تصمیمات نشریه پیش روید، نامه ای مبنی بر وضعیت خود ارسال نموده و به نکات علمی متوسل شوید (برای مثال، آن بخش هایی از نتیجه­ گیری هایتان که دچار فهم غلط شده اند و یا درک نشده اند).

نامه های عصبانی یا توهین  امیز ارسال نکنید، که هیچ کمکی به شما نخواهند کرد.


مرحله پنجم ( چگونگی ارزیابی مقاله )

بعد از در نظر گرفتن معیارهای ذکر شده در قسمت معیارهای انتخاب مجله مناسب ، جهت ارسال مقاله باید چند نمونه از مقالاتی که در شماره اخیر (Current issue) مجله چاپ شده‌اند و معمولا به صورت Sample issue در سایت مجله مشخص می‌شوند، دانلود شود تا با فرمت و شیوه نگارش مقالات آشنا شوید. به عنوان مثال شیوه نوشتن مراجع (References) وابسته به مجله است. اگر موارد نگارشی در نوشتن مقاله رعایت نشود، ارزش مقاله نوشته شده از نظر داوران بسیار پایین بوده و حتی گاهی از اوقات بدون داوری، مقاله از طرف مجله به نویسندگان برگردانده می‌شود.

در صورتیکه موضوع مقاله ارسال شده برای مجله از حیطه تخصصی سردبیر اصلی (Editor-in-Chief) مجله خارج باشد، سردبیر اصلی فردی را از شورای سردبیری با عنوان سردبیر مسئول (Associate Editor) انتخاب کرده و مسئولیت مقاله را به او واگذار می‌کند. این سردبیر، مسئولیت تعیین داورها و ویرایش نظر آن‌ها را بر عهده دارد. سردبیر اصلی نیز بر مبنای نظر سردبیر مسئول و داوران، نظر نهایی را در مورد مقاله بیان و به نویسندگان مقاله اعلام می‌کند. (شکل 2-3) سردبیران اصلی و برخی از اعضای شورای سردبیری مجله Human Brain Mapping را نشان می‌دهد.

توصیه می‌شود پیش از اینکه نسخه نهایی پیش‌نویس مقاله برای مجله ارسال شود، موارد ذیل به صورت فایل‌های جداگانه تهیه شده تا در موقع لزوم و در هنگام ارسال مقاله آپلود نمود. مثال‌های نمونه در قسمت ضمیمه قرار داده شده است.

 Title Page: این قسمت شامل عنوان مقاله، نام نویسنده‌ها به همراه وابستگی به مرکز تحقیقاتی/ دانشگاهی (Affiliation) هر یک از آنها مشخص کردن نویسنده مسئول مکاتبات (Corresponding author) و ارایه آدرس پستی، ایمیل، شماره تلفن و شماره فکس نویسنده مسئول می‌باشد و ممکن است به صورت یک فایل جداگانه ارسال شود.

 Cover Letterنامه‌ای است که از طرف نویسنده/ نویسندگان به مجله ارسال می‌شود. در این نامه علاوه بر توضیح مختصری از محتوای مقاله و نتایج آن می‌بایست به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 1. تایید می‌شود که پیش‌نویس این مقاله قبلاً در جایی چاپ نشده است و در حال حاضر نیز برای مجله دیگری ارسال نشده و یا تحت داوری نمی‌باشد.
 2. تایید می‌شود که تا زمان اعلام نتیجه داوری، این پیش‌نویس مقاله به مجله دیگری ارسال نخواهد شد.

 Suggest Reviewersفهرست اسامی داورهای پیشنهادی از طرف نویسندگان برای داوری مقاله ارسال شده. نویسندگان می‌بایست حداقل فهرست اسامی سه داور را با ذکر نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و نام دانشگاه/ موسسه تحقیقاتی را پیشنهاد کنند. برای برخی از مجلات باید فهرست داورهای پیشنهادی را در قالب یک فایل جداگانه آپلود کرد ولی برای بیشتر مجله‌ها، در هنگام ارسال، گزینه‌هایی برای وارد کردن مشخصات داوران پیشنهادی قبل از اقدام به ارسال آماده شده باشد. سردبیر مجله با بررسی داوران پیشنهادی، ممکن است فرد یا افرادی را به عنوان داور مقاله انتخاب کند. مزیت ارسال مشخصات داوران مرتبط و متخصص این است که سریع‌تر داوران انتخاب می‌شوند و لذا فرایند داوری مقاله به سرعت آغاز می‌شود.

 Oppose Reviewersافرادی هستند که به دلایلی مایل نیستیم داور مقاله ارسالی باشند. این بخش اجباری نبوده و می‌توان کسی را انتخاب نکرد.

 Confliet of Interests: در این بخش بیان می‌گردد که نویسندگان در انجام پژوهش از هیچ لحاظی مشکلی نداشته و از ترتیب اسامی نوشته شده در مقاله نیز راضی هستند. برای بعضی از مجلات می‌بایست فایل جداگانه‌ای برای این قسمت ارسال نمود و برای برخی از مجلات محل و گزینه‌ای برای پاسخ به این پرسش وجود دارد. بهترین حالت ترتیب نوشته شدن نام نویسندگان در یک مقاله، ترتیب سهم مشارکت آنان در انجام پژوهش و تهیه مقاله می‌باشد. در برخی از مجلات همچون Plos Commputational Biology در ابتدا (یا انتهای) مقاله، مشارکت هر یک از نویسندگان در تهیه مقاله و انجام پژوهش به طور مشخص نوشته می‌شود.

 Research Highlights: نوشتن نوآوری و نتایج ارزنده بدست آمده از انجام پژوهش در قالب جملات/ عبارت‌های تک خطی و با تعداد محدود کلمات. از نوشتن عبارت‌های طولانی و کلی باید اجتناب کرد. تعداد کلمات بستگی به مجله دارد و معمولا بیش از ده کلمه مجاز نیست.

پس از نوشتن و تهیه موارد فوق، به عنوان نویسنده عهده‌دار مکاتبات می‌توان به ارسال manuscript اقدام نمود. برای ارسال manuscript به مجله، ابتدا می‌بایست در سایت مجله ثبت نام (Register) کنید و پس از پر کردن بخش‌های لازم همچون نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و Affiliation، نام کاربری (Username) و رمز عبور (Password) را انتخاب کنید. سپس از گزینه ارسال مقاله (Submit an article) از سایت مجله استفاده نمایید.

با انتخاب گزینه Submit New Manuscript از شکل (3-4)، منوی ارسال مقاله و شکل (3-5) پدیدار می‌شود. اکنون گام‌های زیر را برای ارسال درست مقاله انجام دهید:

 1. انتخاب نوع مقاله (…، original paper, letter, review paper(
 2. وارد کردن عنوان مقاله (با کپی کردن عنوان مقاله از فایل manuscript تهیه شده)
 3. اضافه کردن نام نویسندگان همکار با ذکر وابستگی آن‌ها و رعایت ترتیب بین آن‌ها
 4. وارد کردن چکیده مقاله (با کپی کردن چکیده مقاله از فایل manuscript تهیه شده)
 5. وارد کردن کلمات کلیدی (مشخص کردن سه یا چهار کلمه کلیدی)
 6. وارد کردن اطلاعات تکمیلی مربوط به مقاله
 7. وارد کردن نکات ضروری. این نکات در متن فایل pdf تهیه شده توسط سایت مجله گنجانده نشده و تنها در اختیار سردبیر قرار می‌گیرند. به عنوان مثال اگر این مقاله پیش از این به همین مجله ارسال شده، توصیه می‌شود در این قسمت با ذکر شماره پیگیری مقاله، این مطلب توضیح داده شود. برای برخی از مجلات پر کردن این بخش ضروری نیست (شکل 3-11).
 8. داوران پیشنهادی (Suggest Reviewers) (شکل 3-12)
 9. داوران مخالف (Oppose Reviewers) (شکل 3-13)
 10. انتخاب سردبیر (Request an Editor) (شکل 3-14)
 11. Conflict of interest
 12. پیوست کردن فایل‌ها (؟) (شکل 3-15)

در قسمت پیوست کردن فایل‌ها، می‌بایست فایل‌های آماده شده برای Manuscript, Cover Letter و در صورت لزوم Supplementary Materials را آپلود نمود. دقت شود که در فایل manuscript حتما پس از متن مقاله و مراجع، ابتدا جداول و سپس شکل‌ها را از manuscript خارج کرد و سپس هر یک از آن‌ها را در قالب فایل‌های جداگانه یک به یک آپلود نمود. توصیه می‌شود که نسخه اصلی فایل ورد (.doc یا docx.) برای manuscript آپلود گردد.

پس از ارسال درست و تکمیل مراحل فوق، با فشردن دکمه Next، شکل (3-16) نمایان خواهد شد که در آن خلاصه‌ای از فایل‌های ارسال شده، نمایش داده می‌شود. همچنین اگر در پر کردن بخش‌ها و یا ضمیمه کردن فایل‌ها خطایی رخ داده باشد، در این قسمت مشخص می‌گردد تا نویسنده، خطا را اصلاح نماید. در صورتی که همه بخش‌ها به درستی تکمیل شده باشد گزینه Build PDF for my Approval فعال می‌شود. با انتخاب این گزینه شکل (3-17) نمایان می‌شود. در این حالت به ایمیل نویسنده مسئول نیز پیامی ارسال شده که فایل PDF مقاله ساخته شده است و فرایند ارسال مقاله به تایید نهایی ایشان نیاز دارد. دقت کنید که دکمه Back را فشار ندهید و در عوض گزینه Back to Main Menu را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه دوباره به منوی اصلی باز می‌گردید و گزینه Submissions Waiting for Author’s Approval فعال می‌گردد.

با انتخاب Submissions Waiting for Author’s Approval، شکل (3-19) نمایان خواهد شد. با کلیک کردن بر روی گزینه Action Links منوی کوچکی ظاهر می‌شود. با انتخاب گزینه View Submission می‌توان فایل PDF ساخته شده توسط سایت مجله را مشاهده و نیز ذخیره کرد. اگر این فایل از نظر شما مورد تایید بوده و مشکلی وجود نداشت با انتخاب گزینه Approve Submission، مقاله تایید نهایی شده و به مجله ارسال خواهد شد. در این حالت امکان هیچگونه تغییری در محتویات فایل ارسال شده وجود ندارد. همچنین پیامی به ایمیل نویسنده مسئول فرستاده می‌شود که تاییدیه دریافت مقاله توسط مجله می‌باشد.

چنانچه در فایل PDF ساخته شده مشکلی باشد که نیاز به اصلاح داشته باشد می‌توان گزینه Edit Submission را انتخاب کرد و دوباره تمامی موارد و مراحل پیش گفته را ویرایش نمود تا مجدداً فایل PDF توسط سایت مجله ساخته شود. در صورت انصراف از ارسال مقاله می‌توان گزینه Remove Submission را انتخاب نمود.

در صورت تایید نهایی، پس از چند روز شماره پیگیری (Manuscript Number) به مقاله ارسال شده اختصاص داده می‌شود و سردبیر در صورت رعایت موارد نگارشی از سوی نویسندگان و ارتباط موضوعی مقاله با مجله، داوران مقاله را مشخص می‌کند. اگر مقاله‌ای را برای مجله‌ای ارسال کرده‌اید و پس از گذشت مدت زمانی مایل به انصراف می‌باشید، می‌توانید با ارسال یک ایمیل به سردبیر و یا با پاسخ به ایمیلی که از طرف سایت مجله هنگام تایید دریافت مقاله به شما ارسال شده است، داوری مقاله ارسال شده را لغو کنید. برخی از سایت‌های مجلات برای لغو داوری مقاله، گزینه Withdraw دارند و لذا بدون ارسال ایمیل نیز می‌توان مقاله را بازپس گرفت.


برای ثبت درخواست انجام پایان نامه|انجام مقاله | سابمیت مقاله  اینجا کلیک کنید.